Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Dijital müzik denildiği zaman akla gelem ilk şey dijital müzik dağıtımıdır. Dijital müzik dağıtım platformları müzisyenin bütün haklarını koruyarak, müzisyenin şarkılarını paylaşan şirketlerdir. Dijital müzik dağıtım şirketleriyle anlaşma halinde, bu platformların müzisyene sağladığı birçok avantaj vardır.

Dijital Müzik Dağıtım Platformlarının Avantajları Nelerdir?

Dijital müzik dağıtımı öncelikle müzisyenin haklarını tamamen korur. Bu korunan haklar sayesinde, şarkı paylaşıldığı andan itibaren elde edilen bütün gelir müzisyene verilir. Bu sayede müzisyenin hem hakları korunmuş hem de emeği sonucu gerekli ilgi ve saygıyı almış olmaktadır.

Acemi ya da profesyonel fark etmeden müzisyenin, çok kısa sürede çok geniş kitlelere yayılmasını sağlamaktadır. Dünyadaki herkesin erişebileceği platformlarda yayınlanan şarkıların, müzisyeni hiç tanımayan birinin bile dinleme imkanı olmaktadır.

Dijital müzik dağıtım platformunda kişinin müziği yayınlandıktan sonra kendisine gelen özgüven sayesinde müzisyen, kendisini kısa sürede çok fazla geliştirebilmektedir. Aynı zamanda platformda bulunan başka müzisyenlerden de ilham alıp kendisine bir şeyler katabilmektedirler.

Müzik dünyasında profesyonelleşmek isteyen müzisyenlerin şüphesiz ki tercih ettikleri ilk yol dijital müzik dağıtım platformları ile anlaşmaktır. Çünkü bu sayede hem geniş kitlelere seslerini duyurmuş olacaklar hem de emeklerinin karşılığını hiç sıkıntı yaşamadan alacaklardır. Yine tabi ki müzisyenin çabalarına bağlı olarak bu geniş kitleyi daha da genişletmenin bazı yolları var.

Dijital Dağıtımdan Önce Yapılması Gerekenler

Platformda şarkınız yayınlanmadan önce bir miktar reklam yapmanız gerekmektedir. Şarkınıza ait reklamınızın içerisine isterseniz şarkınızdan bir parça koyup sizi bekleyen kitlede daha büyük bir merak uyandırabilirsiniz. Aynı zamanda bu reklamlara en az 1-2 ay öncesinden başlamanız gerekir. Reklamınızın olduğu linkleri sosyal medya platformunda paylaşabilirsiniz. Müzik dağıtımı denilince akla bazen medya gelir. Dağıtım kanallarının akışlarında medyanın etkisi oldukça fazladır. Yayınlayacak olduğunuz şarkının reklam ve tanıtımını kaliteli bir medya şirketi ile yapabilirsiniz.

Dijital Dağıtımdan Sonraki Aşamalar

Dijital dağıtımdan sonra hala yükseklere çıkmak istiyorsanız yapmanız gerekenler bitmedi. Bu seferde yayınlanmış olan şarkınızın linkini sosyal medya platformlarınızda paylaşabilirsiniz. Bu sayede şarkınızı bilmeyen kişiler linkler sayesinde şarkınıza ulaşacaklardır.

O kadar bahsettik, peki nelerdir bu dijital müzik yayınlama platformları?

-Muud, mobil bir şekilde veya masaüstü bilgisayarınızdan uygulamasına erişebileceğiniz bir müzik akış platformudur. 4 milyon yerli ve yabancı şarkısı mevcuttur. Premium aboneliğine de isteğiniz doğrultusunda sahip olabilirsiniz.

-Google Play Music, Google tarafından işletilen bir platformdur. Aynı zamanda Android işletim sistemi tabanlıdır. Üyeleri ücretli abonelik alırlarsa eğer, en fazla 6 aile üyesi için “tam erişim paketi” mevcuttur.

-Tidal, 54 ülkede aktiftir ve aynı zamanda 25 milyonun üzerinde şarkısı vardır.

-iTunes ve Apple Music, Apple tarafından geliştirilmiş platformlardır. Müzik dinlemenizi ve indirmenizi sağlar. iTunes ile birlikte Türkiye’de hizmet vermeye başlayan ilk yabancı platformdur.

Türkiye’deki Dijital Müzik Yayınlama Platformu Hangisidir?

Türkiye’de kurulmuş bir platform var mı diye sorularınız olacaktır. Evet Türkiye’de kurulmuş bir müzik paylaşım ve müzik akış platformu olan Fizy var. Fizy 2008 yılında faaliyete geçmekle beraber kurulduktan hemen sonra oldukça büyük bir kitleye erişmiştir. Bu başarısıyla birlikte “The New York Times” gazetesinde “Yeni yılda denemeniz gereken üç internet sitesi” başlığı altında ismini gösterdi. Basit bir kullanımı ve sade ara yüzü ile Fizy 2011 yılında “Dünyanın en iyi müzik servisi” ödülünü kazandı. Fizy hem yerli hemde yabancı şarkıları bizlere sunarken aynı zamanda bazı avantajları da vardır. Bu avantajlardan bazıları ve Fizy’nin kullanımı şu şekildedir;

-Eğer hattınız Turkcell ise, Fizy aboneliği olan üyeler şarkı dinlerken herhangi bir şekilde mobil veri harcamasına tabi tutulmaz. Standart ücretler çerçevesinde sadece uygulamaya giriş sağlarken Facebook veya Twitter’a bağlanıldığı sırada ücretlendirilir.

-Ekstra müzik üyeliği paketine sahip olan kullanıcılar, beğendikleri şarkılardan oluşan müzik listelerini çevrimdışı moda alarak, herhangi bir internet bağlantıları olmadan seçtikleri şarkıları dinleyebilmektedirler.

-Çevrimdışı modda müzik dinlemek için menüden “Listelerim” kısmına girmeniz gerekir. Girdikten sonra çevrimdışı bir şekilde dinlemek istediğiniz şarkı listesini seçin ve çevrimdışı dinleme butonunu aktif hale getirin. Bu işlemlerden sonra seçtiğiniz listeyi internetiniz olmadan dinleyebilirsiniz.

-iPhone’umdan uygulamayı silmeniz durumunda şarkılarınız giderler. Fakat uygulamayı tekrardan indirip müzik arşivine girerseniz aynı şarkıları indirilmiş bir şekilde tekrar bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir