Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Dijital dağıtım, somut bir ortama ihtiyaç duymadan içerikleri taşıma ve iletme yoludur. Bu yolda kullanılan araç büyük ölçüde bilgisayar ve televizyondur.

Zamanında üretim, tüketim ve dağıtım oldukça uzun sürerken şimdi dijital teknoloji sayesinde bu süreç önemli ölçüde kısalmıştır. Örnek verecek olursak önceden dağıtım denildiği zaman, insanlar mağazalara giderlerdi. Saatler boyu alacakları nesne için düşünürlerdi, vakit geçirirlerdi ve aradığı şeyleri bulmak oldukça uzun bile sürebiliyordu. Fakat şu an istedikleri şeyi bilgisayar yolu ile bulabilmektedirler. Evlerinden çıkmadan, ayağa kalkmadan bir ürünü tanımak ve satın almak mümkün.

Müziklerin dağıtımı ise önceden plak, CD, kaset gibi malzemelerle olabiliyorken şimdi sadece internete girip YouTube Music, Fizzy, Spotify ve bunlar gibi sitelere girerek sağlanabilmektedir. Bu platformlar bir dükkâna girip plak almaktan tamamen farklı olarak evrensel bir dağıtım sağlamaktadır. Aynı zamanda bu dijitalleşme sayesinde profesyonel müzisyenler ile acemi müzisyenler arasındaki fark büyük ölçüde azalıyor. Acemi yada profesyonel fark etmeden müzisyenler kendi emeklerini dijital dağıtım platformlarında yayınlayabiliyorlar ve eserlerindeki emeğin karşılığını alabiliyorlar. Küçük müzisyenler daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için dijital platformları kullandıkları zaman çok kısa bire sürede istedikleri kitleye ulaşabilmektedirler.

Müzik Yayınlama Süreci Nasıl İlerlemektedir?

İlk önce müziğin yayınlanabilmesi için müzisyen bir repertuara ihtiyaç duyar. Albümlerin oluşmasının ilk basamağı repertuardır. Solo olan şarkılarda repertuar ihtiyacı bulunmaz. Albümlerde var olacak şarkılar belirlenir ve bunlar için önceden bir çalışma yapılır. Bunun sonrasında müzikler enstrümanlar ile çalınır ve denenir. Donanımlı bir stüdyoda kayıtlar alınır. Bu kayıtlar çoğu zaman tek seferde gerçekleşmez. Tekrar tekrar denenir ve en uygun olanı seçilir. Bu kayıtlardan sonra provalar gerçekleştirilir. Bu basamakta aranjörler ortaya çıkar. Aranjörler hangi şarkının hangi albümde olacağına, sözlerin okunmasına ve parçaların son halinin ne olacağına karar verir. Aranjör denilince akla çok büyük çaplı, ünlü birisi gelmemeli. Aranjör, dışarıdan standart bir insan da olabilir müzisyenlerin, grubun içinden birisi de olabilir.

Dijital Dağıtım Platformlarında Şarkı Yayınlamak

Günümüz teknolojinin bizlere sunduğu müziğin dijitalleşmesi ile birlikte, şarkı yazmak ve özellikle yayınlamak çok daha kolaylaşmıştır. Bilindiği gibi önceden müzik plak, CD ve kaset gibi aletlerle dağıtılır iken şimdi on saniye içerisinde ulaşmak istediğiniz şarkıyı internette dinleyebiliyorsunuz. Bu dijital platformlarda şarkı yayınlamak istiyorsanız, yayın firmaları ile iletişime geçip onlarla beraber çalışmanızı öneririz. Bu dijital platformlar Fizzy, Spotify, Apple Music, Deezer gibi platformlardır. Bu tarz platformlar yayınlanmış olan müzikleri yapım şirketlerinden alırlar. Yani tek başınıza şarkınızı seslendirip, şahsi bir hesap açıp bu hesapta şarkınızı yayınlamanız biraz zordur. Son zamanlarda çıkan ücretli platformlar bu düzeni değiştirmiş olsa bile yayın şirketlerinin müzisyene kattığı avantajlar sağlanamamaktadır.

Dijital Dağıtımın Müziğe Etkisi

Özet geçecek olursak, müziğin dijitalleşmesi dağıtımı da doğal olarak dijitalleştirdi. Bu dijitalleşmenin hem dinleyiciye hem de müzisyenlere oldukça katkısı oldu. Önceden plak doldurmakla uğraşan müzisyenler ve müzik mağazası gezip plak, kaset alan dinleyiciler şimdi bunların hiçbirine ihtiyaç duymuyor. Kısa bir şekilde dijital dağıtımın müziğe etkisine bakalım;

-Dijital müzik dağıtımı müzisyene emeğinin karşılığının hepsini verebiliyor. Aynı zamanda emeklerinin karşılığında gerekli saygı ve ilgiyi de sağlıyor.

–Dijital müzik dağıtımı sayesinde müzisyenler kendilerini kolayca geliştirebiliyorlar. Aynı platformda bulunan müzisyenler birbirlerinden ilham alarak daha yüksek yerlere çıkabiliyorlar.

-Bu gelişen teknoloji sayesinde dijital dağıtım platformlarında müziğiniz ile çok kısa zamanda büyük kitlelere ulaşmanıza imkân vardır.

Bu avantajların yanında istediğiniz gibi yükseklere çıkabilmek için yine emeğiniz önemlidir. Şarkınız çıkmadan önce kendi sosyal medya hesaplarınızda vereceğiniz reklamlar yine şarkınız çıktıktan sonra oldukça büyük bir kitleye erişmenizi sağlayacaktır. Müziğiniz çıktıktan sonra ise yine sosyal medya hesaplarınız üzerinden izleyicilerinizin görebileceği şekilde aktif olarak canlı yayınlar yapmak veya dijital müzik dağıtım platformunda yayınladığınız şarkıya başka şarkılarınızın linklerini eklemek sizi daha da başarılı yapacaktır. Bunlardan hariç yine yayınlanan şarkınızın linkini sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz. Şarkınızı oluşturan kişilerce bir grup ismi bulup grubunuza ait bir sosyal medya hesabı açabilirsiniz. Müziğinizi oluşturduktan ve dijital müzik dağıtım platformunda şarkınız yayınlandıktan sonra yine yükselmek için atabileceğiniz birçok adım vardır. Bu fırsatları değerlendirmek sizin elinizdedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir