Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Günümüzde profesyonel müzik yapabilen ve müzik dünyasına atılmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği dijital müzik yayınlama platformları, bireylerin şarkılarıyla daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadırlar. Fakat dijital platformda şarkı yayınlamak isteyen kişilerin öncelikleri resmi aracılık yapan şahıslar ile hareket etmek olmalıdır. Bireysel bir şekilde şarkı yayınlamak, kişinin tanınmasını zorlaştıracaktır.

Kliplerin ve şarkıların yayınlanması kişilerde bir süre sonra özgüven artışı sağlamaktadır. Bu artışta kişiye daha fazla başarı isteği ve hırs getirmektedir. Dijital müzik platformunda şarkı ve kliplerini yayınlayan şahıslar bir süre sonra gerçekten bu hırs ve istek ile başarıya ulaşabilmektedirler. Bu dijital müzik platformlarına örnek verecek olursak ilk sıraya YouTube Music diyebiliriz. Ardından Deezer, Spotify, Fizy gibi isimler sayılabilir. Bu isimlerle birlikte çalışmanız sizleri yukarılara taşıyacaktır.

Dijital Müzik Platformlarının Avantajları

-Dijital platform her türlü şartta sizin haklarınız korur. Dijital müzik dağıtım platformlarında şarkınızı dağıttıktan sonra, elde edilen bütün gelir size verilir. Bu sayede müzisyenin bütün hakları korunmuş ve müzisyene emeği karşılığı gerekli ilgi ve saygı gösterilmiş olur.

-Dijital platformlarda şarkınızı yayınlamak, sizin şarkınızı bütün dünyaya erişilebilir hale getirir. Sizi hiç tanımayan, on binlerce kilometre uzaktaki insanlar bile şarkınızı dinleyebilir.

-Dijital platformlarda şarkınızı yayınlamak, size saygınlık kazandırır. Daha bilindik ve kitlesi daha geniş bir müzisyen olursunuz.

Dijital Platform ile Haklarınız

Dijital müzik platformları çerçevesinde şarkınızı yayınladığınız zaman her hangi bir müzik şirketi ile çalışma zorunluluğunuz olmadan çok geniş bir kitle edinebilirsiniz. Hatta dijital platformlarda ücretsiz şarkı yayınlama konusunda özellikle de gelirlerin hepsini kendinizin alabileceği garantiniz vardır. Dijital müzik platformundan yararlandığınızda, söz konusu olan bu platformdan bütün geliri yüzde yüz bir şekilde alabiliyorsunuz. Müziklerinizi yayınlarken, haklarınızı da düşünüyorsanız bu yöntem sizin için çok doğru olacaktır.

Dijital müzik platformları, her zaman için müzisyenlerin emeğini öncelikli tutar ve emeğinin karşılığını müzisyene verir. Dijital müzik dağıtım platformlarında şarkınız yayınlandıktan sonra belki de sizleri hiç tanımayan insanlara şarkılarınızı dinleme imkanı sunacaksınız.

Şarkınız dijital ortamda yayınlanmadan önce ve yayınlandıktan sonra atmanız gereken önemli adımlar vardır. Bu adımlar sizi daha yükseklere taşıyacaktır.

Dijital Dağıtım Kanalındaki İlk Süreçte Atılması Gereken Adımlar

Dijital müzik dağıtım kanalında şarkınız yayınlanmadan önce atmanız gereken bazı önemli adımlar vardır. Bu adımlar, şarkınızın yayınlandığı ilk haftadan itibaren sizi büyük bir başarıya ulaştıracaktır. Öncelikli olarak, şarkınız yayınlanmadan en az 1-2 ay önce tanıtımını yapmanız gerekmektedir. Tanıtımı göreni izleyicilerde, şarkınız hakkında büyük bir merak uyanacaktır. Bu da şarkınız çıktığı ilk hafta sizi oldukça yukarılara taşıyacaktır. Reklam ve tanıtım yaparken aynı zamanda sosyal medya hesabınıza koyacağınız kliplerde şarkınızın küçük bir kısmını paylaşabilirsiniz. Bu da oldukça etkili bir yöntemdir. Müzik dağıtımı denilince akla gelen ilk yöntem medyadır. Dağıtım kanallarının akışlarında medyanın etkisi oldukça fazladır. Kaliteli, güvenilir bir medya kuruluşu ile anlaşıp şarkınızın tanıtımını medya üzerinden yapabilirsiniz.

Peki şarkınız yayınlandıktan sonra size ne düşmektedir?

Dijital Dağıtım Kanalındaki Son Adımlar

Dijital dağıtım kanallarında şarkınız yayınlandıktan sonra atılacak bazı adımlar daha vardır. Bu adımlarla var olan kitlenizi saha da genişletebilirsiniz.

Şarkınızın linkini sosyal medya platformları üzerinden, dijital müzik dağıtım kanalları üzerinden paylaşıp, sizi tanımayan insanların şarkınızı görüp dinlemesini sağlayabilirsiniz. Grubunuzla beraber veya tek kişi iseniz kendi sosyal medya hesabınız üzerinden canlı yayınlar yaparak insanları daha da fazla kendinize çekebilirsiniz.

Dijital Müzik Dağıtım Platformlarında Ücretsiz Şarkı Yayınlamak

Şarkınızı dijital dağıtım platformlarında ücretsiz bir şekilde yayınlamak için kullanabileceğiniz bir çok site vardır. Bu siteler bahsettiğimiz gibi müzisyenin haklarına sahip çıkan aynı zamanda müzisyene emeği karşılığı gerekli ilgi ve saygıyı sağlayan sitelerdir. Bu siteler kendileriyle anlaşmalı olduğu birden fazla dijital müzik dağıtım platformlarına şarkınızı yayınlayacaktır. Bazen bazı yapım şirketleri her albümü kazanç kaygısından ötürü kabul etmemektedirler. Bu yüzden sizden hiç bir ön talep etmeyen siteleri bulup onları tercih etmelisiniz. Bu sayede albümünüz kabul edilecek ve dijital müzik dağıtım platformlarında dağıtılacaktır. Sonucunda da her şekilde emeğinizin karşılığını maddi ve manevi olarak alacaksınız. Sonuç olarak daha geniş bir kitleye ulaşmış olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir