Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Müzik üreten sanatçının en ön planda tuttuğu nokta şüphesiz ki eserinin geniş kitlelere yayılmasıdır ve erişilebilir olmasıdır.

Dijital müzik dağıtım, şarkılarınızı dijital müzik platformlarında sunmanıza imkan veren bir hizmettir. Tabi bunun için öncelikle şarkınızın yasal haklarının tamamen sizde olması gerekmektedir.

Müzik dağıtım şirketleri bizim için neler sağlamaktadır diye soracak olursanız maddeler halinde inceleyelim;

-Yasal hakları elinizde olan şarkınızın birden fazla dijital müzik platformlarında bulunmasını sağlar.

-Müzik platformlarının herhangi birinde sizin şarkınız çalındığı zaman telif gelirlerini raporlar ve size gönderir.

-Şarkınızın telif kazançlarını kontrol etmenizde bile yardımcı olan dijital müzik dağıtım şirketleri aynı zamanda telif haklarınızın ve parçanızın bir aracı yokken güvende olmasını, daha geniş kitlelere yayılmasını dağlar.

-Sanatçıların dijital müzik platformlarında bir profil oluşturmalarına imkan tanır.

Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Nasıl Kurulur?

Her şeyden önce kurmak istediğiniz müzik şirketinin bireysel tipte veya tamamen sermaye maksadıyla mı açacağınıza karar verin. Bireysel bir şekilde yola çıktığınız zaman, geniş kitlelere ulaşmanız veya sesinizi duyurmanız oldukça zor olacaktır. Eğer sermaye tipi üzerinden yola çıkarsanız zaten var olan dijital dağıtım şirketleri, sahip olduğu geniş kitleyi hemen hemen size de sağlayabilmektedir.

İkinci bir adım olarak sırada şirketiniz için izinler var. Dijital dağıtım şirketinizin türüne göre bu izinler de değişiklik gösterebilmektedir. Mesela, bireysel bir şekilde yola çıktığınız ve kurmak istediğiniz şirket için, istenilen belgelerin hazır olması dahilinde aynı gün içerisinde vergi levhası alabiliyorsunuz. Fakat sermaye tipli dijital dağıtım şirketinde bir gün yerine size 4-6 günlük bir süreç verilmektedir.

Sıkıntısız bir şekilde vergi levhanızı aldıktan sonra çalışma ve işyeri açma ruhsatı alınması gerekmektedir. Bu ruhsatı belediyeden alabilirsiniz. Gerekli belgelerin toplanmasından sonra 1-2 gün içerisinde alınabiliyor.

Dijital Müzik Dağıtım Distribütörleri

Dijital müzik dağıtım distribütörleri, müzisyenlerin emeklerini ve video kliplerini kullanıcılar yani dinleyiciler ile buluşturan kişilerdir. Bu kişilerin doğru seçimi çok önemlidir. Çünkü müzisyen şarkının kitleye yayılma kısmını dijital müzik dağıtım distribütörlerine bırakır ve kendisi kendi şarkılarıyla ilgilenir. Bu sebeple şarkıcı tamamen rahat bir şekilde arkasına yaslanıp müziğine odaklanmak için doğru bir dijital müzik dağıtım distribütörü bulmalıdır.

Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Ne Yapar?

-Müzisyenlerin anlaşma imzaladığı firmalar, genel olarak her platformla anlaşmalı oldukları için eseri bu platformlara yüklemektedir.

-Müzisyenler dijital müzik dağıtım şirketleri ile birlikte anlaşma sağladıktan sonra, şarkıların bütün dijital müzik dağıtım platformlarında yayınlanmasını sağlarlar.

-Dijital müzik dağıtım şirketi müzisyenin eserini yayınlamadan önce, şarkıyla ilgili bazı bilgileri öğrenmesi gerekir. (söz müzik kime ait, sözleri nedir, kapak fotoğrafı vb.)

-Firma, gerekli olan bütün bilgileri öğrendikten sonra şarkının yayınlanması için şarkıyı belirtilen tarihte platformlara gönderir.

-Şarkı belirtilen platformda ve tarihte paylaşıldıktan sonra, müzisyene ait olan telif kazançları kontrol eder.

-Eğer eserin çalınması gibi bir durum söz konusu olursa telif gelirlerini raporlayarak şarkıcıya gönderir.

Dijital Müzik Dağıtım Şirketi ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

-İstisnasız her müzisyen yaptığı emek sonunda emeğinin karşılığını bekler. Bu sebeple dijital müzik dağıtım platformları ile çalışmak, müzisyenin emeğinin bütün karşılığını kendisine sağlamaktadır. Elde edilen gelirin hepsini müzisyene vermektedir.

-Müzik dağıtımı eskisi kadar zor olmadığından dolayı müzisyen kısa zamanda çok büyük bir kitleye ulaşmak ister. Şarkısı yayınlanmadan önce ve yayınlandıktan sonra da kendisinin emeğine bağlı olarak, müzisyen oldukça büyük bir kitleye sahip olacaktır. Şarkı yayınlanmadan önce yapacağı reklamlar, şarkı yayınlandıktan sonra sosyal medya hesapları üzerinden şarkının linklerini paylaşma gibi önemli adımları unutmamalıyız.

-Dijital dağıtım platformundaki başka müzisyenlerden ilham alarak müzisyenin kendisini geliştirmesi de kolay olacaktır.

Müzik dünyasına profesyonel bir şekilde girmek isteyen insanların en büyük isteklerinden birisi daha geniş kitlelere ulaşmaktır. Bu geniş kitleyi dijital müzik dağıtım platformları oldukça başarılı bir şekilde sağlamaktadırlar. Şarkı sahipleri bu geniş kitleye ulaştıktan sonra kendilerinde oldukça özgüven yüksekliği hissetmektedirler. Bu özgüven yüksekliği kendilerini daha da başarıya çıkarmaktadır. Dijital müzik yayınlama platformunda yayınladığınız şarkıların ilk haftadaki akışı çok önemlidir. Bu sebeple ilk haftada önemli derecede yükselmek istiyorsanız şarkınız yayınlanmadan önceki ve sonrasında yapacağınız reklamlar önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir