Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Gelişen teknoloji ile birlikte müzik dijital araçlar sayesinde önemli yerlere geldi. Sesler artık somut bir ortamda tek bir araçla kaydedilmektense, dijital ses dosyaları olarak kaydediliyor. Dijital ses dosyalarıyla ise kolaylıkla dijital müzik dağıtımı yapılabiliyor. Var olan bu teknoloji müzisyenin çok daha geniş çaplı kitlelere ulaşmasını ve kullandığı dijital müzik dağıtım platformu sayesinde emeğinin karşılığını tam anlamıyla almasını sağlıyor. Beraberinde çalıştığı dijital müzik dağıtım platformu, acemi ya da profesyonel olan müzisyene oldukça popülerleşme imkanı sağlamaktadır. Peki bu dijital müzik dağıtma platformları nelerdir?

-YouTube

-Apple Music

-Deezer

-Fizy gibi yasal platformlardır.

Dijital Müzik Dağıtımı Müzisyene Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

-Dijital müzik dağıtımı, müzisyenlerin bütün haklarını korur. Kitlenizi genişletebilmek için dijital müzik dağıtımını seçtiğiniz zaman bu yoldan elde edilen bütün gelir müzisyenin olmaktadır. Bu sayede hem müzisyenin emeğine gerekli ilgi ve saygı verilmiş oluyor hem de müzisyenin hakları korunmuş oluyor.

-Kendinizi daha kolay geliştirebilirsiniz. Dijital müzik dağıtımında seçtiğiniz platformda bulunan diğer müzisyenlerden ilham alarak kendinizi geliştirip daha yüksek yerlere taşıyabilirsiniz.

-Dijital müzik dağıtım platformu sayesinde kısa zamanda müziğiniz duyulabilir. Daha geniş kitlelere erişebilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe de bu kitleler daha da genişleyecektir.

Müzik dünyasına profesyonel bir şekilde girmek isteyen insanların en büyük isteklerinden birisi daha geniş kitlelere ulaşmaktır. Bu geniş kitleyi dijital müzik dağıtım platformları oldukça başarılı bir şekilde sağlamaktadırlar. Şarkı sahipleri bu geniş kitleye ulaştıktan sonra kendilerinde oldukça özgüven yüksekliği hissetmektedirler. Bu özgüven yüksekliği kendilerini daha da başarıya çıkarmaktadır. Dijital müzik yayınlama platformunda yayınladığınız şarkıların ilk haftadaki akışı çok önemlidir. Bu sebeple ilk haftada önemli derecede yükselmek istiyorsanız bazı basamakları bilmeniz gerekir.

Dijital Dağıtım Kanalındaki İlk Süreçte Atılması Gereken Adımlar

Belirttiğimiz gibi, dijital dağıtım kanalında ilk haftada yüksek noktalara ulaşmak için önünüzde önemli adımlar olacak. Fakat daha yayınlama yapılmadan önce tanıtım projeleri yapmanız gerekiyor. Konuyu biraz daha açalım.

Dijital müzik dağıtım platformlarında yayınlanmak üzere olan şarkının reklamını, en az 1-2 ay öncesinden yapmanız gerekmektedir. Bunu yapabilmek içinde yardım alabileceğiniz köklü dijital müzik dağıtım kanallarının reklam ve tanıtım imkanlarını kullanabilirsiniz. Bu köklü dijital müzik dağıtım kanallarına örnek olarak ilk sıraya Spotify ve Apple Music’i koyabiliriz. Bu kanallar aracılığı ile yaptığınız reklamlar sayesinde kullanıcılara şarkınız ile ilgili tanıtım yapmış olacaksınız. Bu adım size daha şarkınız yayınlanmadan önce reklamınızı görenler içerisinden belirli bir kitle oluşturacak. Bununla beraber ise ilk hafta akışınız oldukça yüksekte olacaktır.

Dijital müzik dağıtım kanallarında şarkınız yayınlanmadan önce sosyal medyadaki profilleriniz üzerinden de reklam ve tanıtım yapmaya başlayabilirsiniz. Buda size oldukça fazla bir kitle kazandırır. Aynı zamanda sosyal medyadan tanıtım yaparken şarkınızın bir kısmını da tanıtımınıza ekleyebilirsiniz. Bu sayede tanıtımınızı izleyen insanlarda fazlaca merak uyandırırsınız.

Müzik dağıtım denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden birisi de medyadır. Dağıtım kanallarının akışlarında medyanın çok fazla etkisi vardır. Yayınlayacak olduğunuz şarkının tanıtımını kaliteli bir medya kuruşu ile yapabilirsiniz. Bunu yapmak içinde dağıtım kanalları hakkında ulaşımı olan internet sitelerini kullanabilirsiniz.

Reklamımızı yaptık, şarkımız yayınlandı. Peki bundan sonra yükselmek için neler yapabiliriz?

Dijital Dağıtım Kanalındaki Son Adımlar

Dijital dağıtım kanalları şarkınızı yayınladıktan sonra yapılacak bazı adımlar hala vardır. Bu adımları da tamamlarsanız ilk haftadaki yükselmenizi çok daha fazla katlayabilirsiniz.

Müzik dağıtım kanallarına linklerinizi vererek video çekebilirsiniz hatta bazı sosyal medya platformları üzerinden canlı yayınlar yapabilirsiniz. Dijital kanallarda yayınlanmış olan şarkının video içeriğine de herhangi bir sosyal medya hesabınızın linkini koyabilirsiniz. Bu video sayesinde daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

Yani özet geçecek olursak belirli basamakları uyguladıktan sonra, şarkınızı ve beraberinde hazırladığınız bir video klip varsa bunları dijital müzik dağıtım platformlarında dağıttığınız zaman, hem kısa sürede sesiniz duyulacak hem de bir müzisyen olarak haklarınız tamamen korunacaktır. Tabi bununla birlikte şarkınız bir platformda yayınlanınca rahatlayıp işinizin peşini bırakmamanız gerekir. Şarkı çıktıktan sonra da yapacağınız reklamlar çok önemlidir. Şarkınıza verdiğiniz emeğin birebir karşılığını almak istiyorsanız, aklınıza gelecek ilk seçenek dijital müzik dağıtma platformları olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir