Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Dijital Dağıtım Nedir?

Profesyonel veya acemi fark etmeden müzisyenlerin en çok istedikleri şey geniş bir kitleye yayılmak ve bu kitleye açılırken haklarının korunmasıdır. Hem kendi emekleriyle hem de dijital müzik dağıtım platformunun katkılarıyla kendini müzik dünyasına hızlı bir şekilde atabilen müzisyenler kendilerini tanıttıktan sonra da dijital müzik dağıtım platformlarıyla çalışmaya devam ediyorlar.

Kısacası dijital müzik dağıtım platformları, sanatçının bütün haklarını koruyarak şarkılarının geniş kitlelere yayılmasını sağlayan bir alandır. Dijital müzik dağıtımı ile yükselmiş olan sanatçıya günümüzde oldukça büyük ölçüde değer verilir. Dijital müzik dağıtım için, Spotify, YouTube Music, Apple Music gibi platformlar kullanılır. Müzik dağıtımı ile ilgili maksimum ilgiyi alabilmek isteyen müzisyenlere öncelikle bu yol önerilir. Dijital dağıtım araçlarının kullanılması sonunda yapılan müziğin gerekli değeri görmesi de hedeflenilir.

Dijital Dağıtımın Avantajları Nedir?

Dijital Müzik Dağıtımı ile Hakların Korunması

Dijital müzik dağıtımı için herhangi bir firma ile çalışma zorunluluğu olmadan, müzisyenler kendilerini çok geniş kitlelere duyurabilirler. Bu yolda dijital gelirlerden sağlanan bütün kazanç sahsın kendisine veriliyor. Yani dijital müzik dağıtımı platformlarıyla çalıştığınız zaman elde edilen gelirin tamamı size ait olacaktır. Bu sayede müzisyenin hakkı korunmuş ve emeğinin karşılığını tamamen müzisyene verilmiş olur.

-Tüm Dünya Platformlarının Kullanılması

Apple Music, SoundCloud, Spotify, YouTube Music ve bunlar gibi platformlarda yapılan dağıtım sayesinde sanatınızı tüm dünyaya açabilirsiniz. Bu platformların büyüklüğü sayesinde de kısa zaman içerisinde oldukça fazla kitleye erişirsiniz.

-Değer Görün

Müzisyenlerin emeğinin değeri denildiği zaman akla gelen ilk şey dijital müzik dağıtım alanıdır. Bu alan sayesinde her zaman için müzisyenin emeği ön plandadır. Dijital dağıtım kurallarına uygun müzikler yapıldığı zaman müzisyen emeğinin karşılığını kesinlikle her zaman almaktadır. Profesyonel müzisyenlerin yanında acemi müzisyenler içinde imkanlar sunan dijital dağıtım platformları sayesinde fazla zaman geçmeden şarkıları daha yeni çıkmış müzisyenlerde güzel bir şekilde yayılmaktadırlar.

-Kendinizi Geliştirin

Dijital müzik dağıtımı sayesinde kendi müziğinizde de istediğiniz ilerlemeyi yapabilirsiniz. Platformlarda bulunan farklı sanatçıların yaptıklarına bakarak da kendi müziğinize yenilikler katabilirsiniz. Dijital dağıtım platformunda olan bir müzisyen olarak her zaman kendinizi daha ileride görmek istemeli ve bunun içinde çabalamalısınız.

-Müziğiniz Az Zamanda Duyulsun

Sizde müzik dağıtım platformları sayesinde ve aynı zamanda var olan teknoloji ile müziğinizi kısa sürede büyük bir kitleye ulaştırabilirsiniz. Dijital dağıtım kanallarında aktiflik sağlayarak ve sosyal medyayı, interneti aktif bir şekilde kullanarak fazla zaman geçmeden popüler bir müzisyen olabilirsiniz.

Dijital Müzik Dağıtımından Önce Neler Yapmak Gerekir?

Dijital müzik dağıtımındaki ilk bir hafta çok önemlidir. Bundan önce daha dağıtım yapılmadan en az 1-2 ay öncesinde müzisyenin tanıtım ve reklam yapması ilk bir haftayı kesinlikle etkileyecek faktörlerdendir. Bunu yapabilmek içinde yardım alabileceğiniz köklü dijital müzik dağıtım kanallarının reklam ve tanıtım imkanlarını kullanabilirsiniz. Bu köklü dijital müzik dağıtım kanallarına örnek olarak listenin başına Spotify ve Apple Music’i koyabiliriz. Kendi hesabınızda veya grubunuzun sosyal medya hesaplarında yapacak olduğunuz reklamlar, dağıtımdan önce size küçük bir kitle oluşturacaktır. Yayınladığımız reklam ve tanıtımlarda şarkınızdan kısa bir kısım koymanız insanlarda merak uyandıracaktır. Bu sayede dijital müzik dağıtım platformundaki ilk bir haftanızda oldukça yükseklere çıkmış olacaksınız.

Dijital Müzik Dağıtım Süreci İçinde Yapılabilecekler

Müziklerin dağıtıldığı kanallara kendi linklerinizi ekleyerek tanınmanızı, dinlenmenizi daha çok arttırabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarınız üzerinden tek başınıza yada grupça canlı yayınlar yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz en etkili şey eserinizin linklerini dağıtmaktır. Bu şekilde insanlar müzisyeni daha fazla fark edecektir. Buda sizin daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yani daha kısa bir açıklama gerekirse, müziğinizin daha az sürede daha fazla kitleye ulaşmasını istiyor iseniz, emeğinizin karşılığını tamamen almak istiyorsanız, grupça yada kendinize emeklerinizin karşılığında gerekli ilgi ve alakayı istiyorsanız, kendinizi kısa zamanda daha da fazla geliştirmek istiyorsanız dijital müzik dağıtım platformlarını tercih etmeniz gerekir. Dijital müzik dağıtım platformları teknolojinin gelişmesi ile birlikte müzik dağıtımını oldukça kolaylaştırdı. Bu kolaylık sayesinde fazla sayıda insan müziğe yöneldi ve dijital dağıtım platformları sayesinde müzikleriyle ünlendiler, seslerini duyurdular. Sizde bu kolaylıktan yararlanıp ciddi büyüklükteki kitlelere erişebilirsiniz.