Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Bir pazarlamacı olarak en büyük hedefiniz nitelikli kalıcı müşteri kitlesi oluşturmak ve marka bilinirliği oluşturmaktır. Bu amaçların her birini gerçekleştirmek için içerik üretiminde belli bir ustalık seviyesinde olmanız gerekmektedir. Dijital içerik dağıtımı, içeriği birden çok biçimde farklı içerik dağıtım platformlarında çevrimiçi bir şekilde kitlelere tanıtmanıza imkan verir. Bu birbirinden farklı üç yöntem nedir?

Sahip Olunan İçerik Dağıtımı

Sahip olunan kanallar kendi firmanıza aittir. Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız, bloğunuzu içerebilir. Sahip olunan içerik dağıtımı avantajlarından biri, ne zaman nasıl dağıtılacağına sizin karar vermenizdir.

Kazanılan İçerik Dağıtımı

Kazanılan içerik dağıtımı, üçüncü bir tarafın içeriğinizi sosyal medya, sözler veya incelemeler yoluyla parasız bir şekilde paylaşması veya tanıtmasıdır.

Kazanılan içerik dağıtımı çok daha geniş bir kitleye ulaşmanızda büyük rol oynar.

Ücretli İçerik Dağıtımı

Ücretli içerik dağıtımı ise, içeriğiniz her ne ise onu belirli siteler veya kanallarda paylaşılması için belli bir ücret ödersiniz.

Dijital İçerik Dağıtım Eğilimi

Hangi dijital içerik dağıtım stratejisinin kullanılacağını seçmek size kalmış bir konu. Fakat bunu seçerken de kitlenizi ve taktiklerinizin genel hedeflerini unutmamanız gerekir.

Misafir İlanı

Misafir yayınlama, üçüncü taraf site için içerik oluşturduğunuz yerdir. Misafir ilanının da size sağlayacağı bazı avantajlar vardır. Bunlar;

-Sitenize yönelik kaliteli trafiği arttırır.

-Markanızın adını duyurun.

-Web sitenize abone olanların sayısını arttırın.

-Arama motoru yetkisi oluşturun.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Müşteriler tarafından ücretsiz olarak oluşturulan içeriktir. Bu içerik şunları içerir;

-Müşterilerinizden sizin için bir referans yazmalarını isteyin ve bunu web sitenize koyun.

-Sosyal medya hakkında geri bildirim istemek ve her şeyi paylaşmak.

-Yarışmalar düzenleyin.

Etkileyici Pazarlama

Bir markanın içeriği, tüketici fikirlerini şekillendirme gücüne sahip bireyler aracılığı ile dağıttığı bir stratejidir.

Çeşitlendirilmiş İçerik

Web siteniz için hazırladığınız içerikleri çeşitlendirin.

-Bilgi grafikleri

-Galeriler

-Videolar

-Podcast

-İnteraktif içerik

Yeniden Hazırlama

Analizlerinize bakın ve müşterileriniz en çok hangi içeriğiniz ile ilgileniyorsa, en çok ilgi toplayan içeriğinizi tekrarlayın. İsterseniz onu çeşitlendirerek paylaşabilirsiniz

Var olan içeriğinizi düzenlemek için bazı öneriler;

-Trafiği arttırmak için yeni blog yayınlarını eski yayınlara bağlayabilirsiniz.

-Eski bloglarda hedeflenen anahtar kelimelere bakın ve bunları analiz edip değerlendirin.

-Eski yayınlarınıza galeriler ekleyerek içeriğinizi çeşitlendirin.

-Eski içeriği bülteninize ekleyebilirsiniz.

-Eski yayınlarınızdaki tarihleri güncelleyin.

Eposta

Markanızın bir epostasının olması ve müşterilerinizle eposta yoluyla iletişime geçmeniz, sizin güvenilirliğinizi arttıracaktır.

Eposta oluştururken dikkat edebileceğiniz bazı adımlar vardır. Bunlar;

-Kalıcı müşterilerinizi farklı bir listeye ayırın

-Görsel iş akışları oluşturun

-Epostalarınızı kişiselleştirin ve her zaman düzenli tutun.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Düzgün biçimli sosyal medya pazarlaması, bir web sitesinin var olan trafiğinin canlanmasına oldukça fayda sağlıyor.

Dijital dağıtımı elinizdeki neyi çok büyük kitlelere ulaştırmak istiyorsanız o zaman kullanmalısınız. Elinizdeki kıyafetleri satmak istiyor iseniz bir butik web sitesi ya da sosyal medya hesabı açabilirsiniz. Veya elinizdeki enstrümanları satmak istiyorsanız bununla ilgili bir web sitesi açabilirsiniz. Müzisyen iseniz ve şarkınızla ünlenmek, şarkınızın kitle kazanmasını istiyorsanız o zaman dijital müzik dağıtım platformları ile anlaşmanız gerekmektedir.

Dijital müzik dağıtım platformları, müzisyenin platformla anlaşması halinde müzisyenin bütün emek ve gelirini aynı zamanda tüm haklarını koruyan platformlardır. Şarkının yayınlanmasından sonra elde edilen bütün gelir yüzde yüz bir şekilde müzisyene verilmektedir. Bu sayede hem müzisyenin bütün hakları korunmuş ve emeği karşısında gerekli olan bütün saygı ve ilgi verilmiş olmaktadır. Peki müzik dağıtım şirketleri ne iş yapar?

-Müzisyenler dijital müzik dağıtım şirketleri ile belli bir süre çerçevesinde anlaşma imzaladıktan sonra, şarkının bütün dijital platformlarda yayınlanmasını sağlar.

-Müzisyenin anlaşmalı olduğu şirket hemen hemen her platformla anlaşmalı olacağından şarkılar bütün platformlara yüklenir.

-Fakat dijital müzik dağıtım şirketinin şarkıyı yayınlamadan önce şarkı ile ilgili bazı detayları bilmesi gerekmektedir.

-Şirket bütün ayrıntıları öğrendikten sonra herhangi bir sıkıntı çıkmaz ise belirtilen tarihte ve saatte şarkının yüklenmesi için şarkıyı platforma gönderir.

-Şirket, şarkıyı doğru tarihte ve doğru zamanda paylaştıktan sonra artık müzisyenin telif kazançlarını kontrol altında tutmaları gerekir.

-Aynı zamanda şarkının eserde herhangi bir çalınma, kopyalanma vb. gibi bir durum söz konusu olunursa telif gelirlerini anında raporlar ve sanatçıya teslim eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir