Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Dijital müzik dağıtımı, hakları tamamen size ait olan şarkıları veya klipleri, çeşitli platformlar sayesinde kitleye açılmasıdır. Bu platformlardan en çok kullanılanlar hangileridir diye soracak olursanız;

-Apple Music

-iTunes

-Spotify

-Deezer

-Fizy

-YouTube Music ve bunun gibi yasal platformlardır.

Yapılan işlerin hepsi yasaldır. Aynı zamanda bir sıkıntı çıkmaması üzerine tekrardan yasal denetlemeler içerisinden geçmektedir. Bu uygulamalar sizin servis sağlayıcınıza rapor gönderir. Bu rapor sayesinde de size gelir sunulur. Eğer bu konuda hak sahibi iseniz ve anlaşmanız bir gelir üzerine ise bütün emeğinizin karşılığını alabilmektesiniz.

Müzisyen dijital müzik dağıtım platformları ile anlaşma yapıp, şarkıları dijital müzik dağıtım platformlarında yayınlandıktan sonra var olan kitlesini oldukça genişletmektedir. Bunun yanında dijital müzik dağıtım platformlarının kişiye sağladığı başka avantajlar da vardır.

Dijital Müzik Dağıtımının Müzisyene Sağladığı Avantajlar

-Müzisyenin bütün haklarını koruyan dijital müzik dağıtımı, kişinin şarkısı yayınlandıktan sonra kitlesini oldukça fazla etkilemektedir. Daha geniş çevreye yayılmak isteyen müzisyen mutlaka dijital müzik dağıtımı yolu üzerinden ilerlemelidir. Aynı zamanda bu yolu seçtiğinizde, şarkıdan elde edilen bütün gelir, müzisyene verilmektedir. Bu sayede müzisyenin emeğine karşılık bütün ilgi ve saygı verilmiş oluyor.

-Şarkınız, dijital müzik dağıtım platformunda yayınlandıktan sonra, kendinizi geliştirme imkânınız daha fazla olmaktadır. Bu platformda bulunan öbür müzisyenlerden ilham alarak, aynı zamanda kitleniz genişlediğinde özgüveninizin artmasıyla başarınız daha da yukarılara taşınacaktır.

-Dijital müzik dağıtım platformlarında şarkınızın yayınlanması halinde çok kısa zamanda çok büyük kitlelere ulaşabiliyorsunuz. Evrensel platformlar üzerinde paylaşılan şarkınız sizden binlerce kilometre uzaktaki şahıslara bile ulaşmaktadır.

Müzik Dağıtım Firmaları

Müzik dağıtım şirketleri, müziklerin dijital platformlarda yasal bir şekilde ve müzisyenin bütün haklarını koruyarak yayınlanmasını dağlamaktadır. Müzik dağıtım şirketlerinin en büyük avantajı, müzisyenin yayın sürecinde ve sonrasındaki hem maddi gelirinin garantisini sağlama hem de müziklerin yasal takipçileri olmalarıdır. Müziklere ait telif hakları, dağıtım şirketleri tarafından korunur. Müzik dağıtım şirketleri ile birlikte çalışmak, müzisyene hem yasal bir garantidir hem de daha geniş bir kitleye ulaşmalarına bir olanaktır.

Dijital Dağıtım Kanalında İlk Süreçte Atılması Gerekilen Adımlar

Dijital müzik dağıtım kanalında şarkınız yayınlanmadan önce yapmanız gereken bazı küçük detaylar vardır. Bu detaylar şarkınızın yayınlandığı ilk hafta sizi daha yüksek noktalara ulaştırabilmek için çok önemlidir.

Dijital müzik dağıtım kanallarında yayınlanacak olan şarkının en az 1-2 ay öncesinden tanıtımını yapmanız gerekmektedir. Gerekirse sosyal medya hesaplarınız üzerinden tanıtım sırasında çalacak olan şarkıyı, kendi şarkınızın kısa bir kısmı olarak koyabilirsiniz. Bu sizi bekleyen ve reklamı izleyen kitlede merak uyandıracaktır. Bu sayede de şarkınız çıktığında hepsinde dinleme isteği olacaktır. Bu sizin dijital müzik dağıtım platformunda şarkınızın çıktığı ilk hafta çok büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Dijital Dağıtım Kanalındaki Son Adımlar

Dijital dağıtım kanalları şarkınızı yayınladıktan sonra yapılacak bazı adımlar hala vardır. Bu adımları da tamamlarsanız ilk haftadaki yükselmenizi çok daha fazla katlayabilirsiniz.

Müzik dağıtım kanallarına linklerinizi vererek video çekebilirsiniz hatta bazı sosyal medya platformları üzerinden canlı yayınlar yapabilirsiniz. Dijital kanallarda yayınlanmış olan şarkının video içeriğine de herhangi bir sosyal medya hesabınızın linkini koyabilirsiniz. Bu video sayesinde daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

Yani özet geçecek olursak belirli basamakları uyguladıktan sonra, şarkınızı ve beraberinde hazırladığınız bir video klip varsa bunları dijital müzik dağıtım platformlarında dağıttığınız zaman, hem kısa sürede sesiniz duyulacak hem de bir müzisyen olarak haklarınız tamamen korunacaktır. Tabi bununla birlikte şarkınız bir platformda yayınlanınca rahatlayıp işinizin peşini bırakmamanız gerekir. Şarkı çıktıktan sonra da yapacağınız reklamlar çok önemlidir. Şarkınıza verdiğiniz emeğin birebir karşılığını almak istiyorsanız, aklınıza gelecek ilk seçenek dijital müzik dağıtma platformları olmalıdır.

Dijital dağıtım sayesinde herhangi bir şirket ile çalışmak zorunda olmazsınız. Hem büyük kitleye ulaşabilecekken hem de bütün kazancın size ait olması, dijital dağıtımın en güzel avantajlarından birisidir. Siz de müzik dağıtım platformları aracılığı ile, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte emeğinizi kısa sürede duyurabilirsiniz. Dijital dağıtım platformlarında aktif olarak devamlı bir şekilde kendinizi yenileyebilir ve geliştirebilirsiniz. Bu sayede de oldukça güzel adımlar atarak daha geniş bir çevre edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir