Dijital Dağıtım
  • 7 Aralık 2021
  • admin
  • 0

Dijital müzik dağıtımı, müzisyenin acemi ya da profesyonel demeden bütün haklarını saklayarak, dijital müzik dağıtım platformlarına yayınlanmasıdır. Şüphesiz ki bütün emektarların en büyük istekleri, çok geniş bir kitleye ulaşmaktır. Dijital müzik dağıtım şirketleri sayesinde bu istedikleri kitleye ulaşabilmektedirler. Aynı zamanda dijital müzik dağıtım şirketlerinin müzisyene sağladığı birçok avantaj vardır. Peki nedir bunlar?

Dijital Müzik Dağıtım Şirketleri ile Çalışmanın Avantajları

-Dijital müzik dağıtım şirketleriyle anlaşma halinde müzisyenin bütün hakları korunmaktadır. Şarkı paylaşımı sonrası elde edilen bütün gelir müzisyenin kendisine verilmektedir. Aynı zamanda emeğinin karşılığı olan ilgi ve alakayı dijital müzik dağıtım şirketleri sayesinde fazlasıyla almaktadırlar.

-Kısa sürede çok büyük bir kitleye sahip olma imkânı veren dijital müzik dağıtım şirketleri, şarkı çıkmadan önce ve şarkı çıktıktan sonra da yapılabilecek küçük şeyler sayesinde daha da başarıya çıkmanıza yol veriyor. Bir tek şarkınızı yayınlamak değil, şarkı çıkmadan önce ve çıktıktan sonra şarkınız ile ilgili yapacağınız reklamların da çok fazla önemi var.

-Dijital müzik dağıtım platformları sayesinde müzisyenlerin daha çok kendilerini geliştirebilme imkanları olmaktadır.

Gelişen teknoloji sayesinde, teker teker link kopyalamak, herhangi bir program aracılığı ile telefonun hafızasına bu linkteki şarkıyı indirip kaydetmek elbette bazı zamanlarda yorucu olabiliyordu. Şu anda zamanımızda, dijital müzik platformlarında istediğimiz şarkıyı anında bularak dinlemek çok daha pratik. Bu pratikliği bizlere sunan dijital müzik dağıtım şirketleri sayesinde eskisi gibi uzun uzun uğraşmamıza gerek kalmıyor. Pekâlâ dijital müzik distribütörleri kimlerdir, ne iş yaparlar?

Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Ne Yapar?

-Müzisyenin anlaşmalı olduğu firmalar, genellikle bütün platformlarla anlaşmalı olduğu için kişinin şarkısını bu platformlara da yüklemelidir.

-Dijital müzik dağıtım şirketi, müzisyenin şarkısını yayınlamadan önce şarkı ile ilgili bazı detayları öğrenmelidir.

-Şirket, lazım olan bütün bilgileri öğrendikten sonra, şarkının belirtilen tarihte yayınlanması için gerekli platformlara eseri gönderir.

-Şarkı, gerekli platformlarda ve belirtilen tarihte yayınlandıktan sonra, müzisyene ait bütün telif kazançlarını kontrol eder.

-Eserin çalınması, kopyalanması gibi bir durum oluşursa müzisyene telif raporu gönderir.

Dijital Müzik Dağıtım Distribütörleri

Dijital müzik dağıtım distribütörleri, müzisyenlerin emeklerini ve video kliplerini kullanıcılar yani dinleyiciler ile buluşturan kişilerdir. Bu kişilerin doğru seçimi çok önemlidir. Çünkü müzisyen şarkının kitleye yayılma kısmını dijital müzik dağıtım distribütörlerine bırakır ve kendisi kendi şarkılarıyla ilgilenir. Bu sebeple şarkıcı tamamen rahat bir şekilde arkasına yaslanıp müziğine odaklanmak için doğru bir dijital müzik dağıtım distribütörü bulmalıdır.

Dijital müzik dağıtımı da fiziksel müzik dağıtımı ile hemen hemen aynı şekilde çalışır. Dijital müzik dağıtımı sadece bir platformda olur fiziksel ile bir dükkanda, bir mağazada olur. Albümleri fiziksel bir mağazaya taşımak yerine, dağıtım şirketi müziği dijital bir formatta dağıtır. Müzik, iTunes, Spotify, AmazonMP3 gibi çevrimiçi müzik platformlarına gönderilir. Daha sonra, müziğin kullanımına ilişkin telif haklarının sanatçılara ve hak sahiplerine geri verilmesini sağlarlar.

Bazı dijital distribütörler, siteleri aracılığı ile satış yapmak isteyen herkesi kabul ederler. Fakat bazıları bu konuda daha seçici davranırlar.

Müzik dünyasına profesyonel bir şekilde girmek isteyen insanların en büyük isteklerinden birisi daha geniş kitlelere ulaşmaktır. Bu geniş kitleyi dijital müzik dağıtım platformları oldukça başarılı bir şekilde sağlamaktadırlar. Şarkı sahipleri bu geniş kitleye ulaştıktan sonra kendilerinde oldukça özgüven yüksekliği hissetmektedirler. Bu özgüven yüksekliği kendilerini daha da başarıya çıkarmaktadır. Dijital müzik yayınlama platformunda yayınladığınız şarkıların ilk haftadaki akışı çok önemlidir. Bu sebeple ilk haftada önemli derecede yükselmek istiyorsanız bazı basamakları bilmeniz gerekir.

Dijital müzik dağıtım platformunda şarkınız yayınlanmadan önce, şarkınızın reklamını yapmanız ilk hafta popülerliğiniz açısından çok önemlidir. İlk hafta, şarkınızın yayınlandığı platformda ciddi kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır. Şarkı yayınlandıktan sonraki haftalarda ise, kendinize ya da müzik grubunuza ait sosyal medya hesaplarınızdan izleyicilerinizin de görüp takip edebileceği canlı yayınlar açmanız var olan kitlenizi kalıcılaştıracak ve daha da arttıracaktır. Kitlenizin kalıcı olması, fazla olmasından daha etkilidir. Şarkılarınızın tekrar tekrar dinlenmesi, akılda kalması, kalıcı bir kitle tarafından dinlenmesi sizi daha da yukarılara çıkaracaktır. Unutmayın, şarkınız yayınlandıktan sonra atacağınız adımlar sizi daha da kalıcı yapacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir